Hledáme nové kolegy. Spojte svoji budoucnost s námi


Pro naši společnost hledáme nové kolegy na několik pozic. Zajímá vás více? Podívejte se na to, jaké volné pozice v Pronachemu nabízíme.


Přejít do kariéry

RAK 1+2M a RAK 3+4

Po úspěšném zavedení přípravku RAK 1+2 M ve vinicích představuje BASF další novinku pro pěstitele – RAK 3+4 do jabloní, hrušní, třešní a višní. Přípravky představují biotechnickou metodu, na kterou je pohlíženo jako na přínos integrovanému pěstování. Účinkuje specificky na obaleče první a druhé a v případě výskytu i třetí generace. Přípravky výrazně šetří necílové organizmy.

Rak 1+2 M slouží pro ochranu vinic proti obaleči jednopásému a obaleči mramorovanému. Samičky obalečů obvykle kladou mnoho vajíček. První generace obalečů jednopásého a mramorovaného ničí květenství. Larvy druhé generace poškozují bobule a kuklí se do nich. Kvůli napadení vzrůstá nebezpečí infekce botrytidou.

Produktový list RAK 1+2M

RAK 3+4 jsou odparníky, které obsahují feromony obaleče jablečného, různých druhů obaleče zimolezového, dále působí proti dalším obalečům rodu Cacoecia, Argyroploce, Pandemis a Notocelia v jabloních a hrušních. Housenky obaleče jablečného způsobují velké škody pěstitelům jablek a plod je snadno napaden hnilobou. Přezimované housenky obaleče zimolezového způsobují škody ožíráním na listech a později na plodech.

Produktový list RAK 3+4

Metoda matení (konfúzní metoda)

Ve vinicích a sadech rozvěšené odparníky (zdroje feromonů) vytvářejí rovnoměrné feromonové mraky, které překrývají vonné stopy samiček. Samečci nenajdou samičky připravené k páření. Samičky tedy zůstanou neoplodněny - populace se zmenšuje.

Aplikace

Při aplikaci přípravků RAK 1+2 M a RAK 3+4 je doporučená  minimální ošetřená plocha 1 ha (500 odparníků/1ha). V dalších a následujících letech lze přejít až na ½, tj. 250 ks. Rozmístění odparníků se provádí nejpozději před signalizovaným letem první generace. Každý odparník má svůj závěsný háček a tak význačným benefitem přípravků je snadné a rychlé rozmístění ve vinicích nebo sadech. Důležité je, že odparník lze zavěsit i na drátěnku, díky zmíměnému háčku nedochází k nadměrnému zahřívání. Při koupi přípravku získáte zástěru, do které lze umístit odparníky (ampule) pro snadnější manipulaci. Aplikace se provádí pouze 1 x za rok. Nevyužitý přípravek je možné použít pro další sezonu, avšak při skladování do maximálně 5°C.

Výborné výsledky

RAK® 1+2 M byl aplikován na mnoha vinicích v nejrůznějších lokalitách a odrůdách s vynikajícím účinkem. Na náhodně vybraných lokalitách byla vyhodnocena procenta napadení (vždy 100 náhodně vybraných hroznů ve čtyřech opakování – 400 hroznů), ve srovnáním s jiným způsobem ošetření. Odparníky Rak® 1+2 M měly 99,9-100 % účinnost. Výborné výsledky byly zjištěny i u RAK® 3+4.

Jak bylo zjištěno testováním nezávislým institutem v Německu (Technická Universita Keiserslautern, Prof. Dr. Uwe Koch) z hlediska obsahu účinných látek feromonů představují odparníky RAK 1+2 nejvyšší třídu.

Pokud vás studie zajímá více, prohlédněte si její shrnutí nebo můžete nahlédnout přímo do záznamů naměřených hodnot.

Novinka RAK 3+4 - výhody

Ochrana životního prostředí

- Integrovaná metoda, která je šetrná k životnímu prostředí

- Zachování veškerých prospěšných druhů

Úspora času pěstiteli

- Snadné a rychlé umístění odparníků do porostu

- Jediná aplikace za sezónu (rok)

- Ochrana od prvního výskytu obaleče až po sklizeň

Flexibilita pro pěstitele

- Zaručený účinek

- Postup nezávislý na počasí

- Nedochází ke kontaktu účinné látky s plody

- Nezávislost termínů aplikace fungicidů

Jsme profesionálové v našem oboru

Pružná logistikaRozvoz zboží řešíme vlastní dopravou dle vašich potřeb

Prodejní síť na dosahObchodní zástupci působí téměř
po celé ČR

Odborné poradenstvíRádi poradíme a poskytneme
agronomickou službu

Dlouholeté zkušenostiV našem oboru se pohybujeme
již od roku 1998